fbpx

7 PRAKTISKI IETEIKUMI
KOKA MĒBEĻU KOPŠANĀ

Agris Kalnakārklis

Agris ir “Nakts Mēbeles” galvenais koka mēbeļu tehnologs, kura prasmes, atjautība un unikālie risinājumi atspoguļojas daudzās sarežģīta rakstura koka mēbelēs.

Kā tīrīt koka mēbeles? Kā atjaunot koka mēbeles? Šie ir divi jautājumi, kurus mums uzdod visbiežāk.

Dalies ar ierakstu:

AR VIENKĀRŠIEM UN NELIELIEM KOPŠANAS IERADUMIEM JŪSU SPĒSIET PIEŠĶIRT SAVĀM KOKA APDARES MĒBELĒM ILGMŪŽĪBU UN IZVAIRĪTIES NO TO REMONTA.

Daudziem no mums mājās ir kāda koka apdares mēbele, kas šķiet īpašāka vai nozīmīgāka par pārējām. Varbūt tas ir naktsskapītis, kas ir palicis mantojumā no vectēva, vai jaunais pusdienu galds, kas ir pietiekami liels, lai pie tā sēdētu visa jūsu ģimenei. Lai arī kas šīs būtu par priekšmetu, jūs noteikti vēlēsieties to saglabāt skaistu pēc iespējas ilgāku laiku. Regulāri kopjot un rūpējoties, jūsu koka apdares mēbeles kalpos gadiem ilgi un tiks pasargātas no ikdienas nolietošanās pazīmēm.

Man vienmēr ir paticis bildēs salīdzināt, kā gadu laikā ir mainījusies vide manās mājās. Kā vienu no novērojumiem varu minēt, ka koka apdares mēbeles, kas ir manā interjerā, ir mainījušās piesātinātas elegances virzienā. Koks ir dzīvs, tas nekad vairs nebūs tāds pats, kā dienā, kad tiek atvests mājās. Un tieši tādēļ es mīlu dabīgas koka apdares mēbeles.

Lai ilgtermiņā aizsargātu savas iemīļotākās mēbeles, ievērojiet šos vienkāršos, bet noderīgos tīrīšanas un kopšanas padomus.

1. TRAIPU VAI NETĪRUMU NOŅEMŠANAI, IZMANTOJIET MAIGU ZIEPJŪDENI.

Mēbeļu tīrīšanai parasti ir nepieciešama tikai mitra lupatiņa un maigas ziepes. Savukārt pēc tīrīšanas virsmas jāpārslauka vēlreiz ar tīru, mitru drānu, kas nesatur ziepes. Kad mitrā uzkopšana veikta, nosusiniet virsmas ar sausu mikrošķiedras drānu, neatstājot mitrumu uz mēbelēm.

2. SPODRINI MĒBELES PĒC TĪRĪŠANAS.

Spodrināšana ar sadzīves preču veikalos nopērkamajiem koka mēbeļu tīrīšanas līdzekļiem palīdzēs atgūt spīdumu un aizsargās koka mēbeļu virsmas. Bet, pirms iegādājies tīrīšanas līdzekli, uzmanīgi izlasi tā sastāvu, pārliecinoties, ka tas nesatur lielu daudzumu spirta, kas var sabojāt koka apdari.

3. REGULĀRI NOTĪRIET MĒBELES NO IKDIENAS PUTEKĻIEM.

Ikdienas putekļu notīrīšanai izmantojiet mīkstu, sausu, neplūksnainu mikrošķiedras drānu vai putekļu tīrīšanas slotiņu. Regulāra putekļu tīrīšana palīdzēs aizsargāt apdari no nevēlamas smilšu un citu netīrumu uzkrāšanās.

4. GLĀZĒM, KRŪZĒM UN VĀZĒM IZMANTOJIET PALIKTŅUS.

Malkojot savu ikrīta kafiju vai karstā vasaras dienā veldzējoties pie aukstas ūdens glāzes, vienmēr atceries savu krūzi nolikt uz paliktnīša, lai pasargātu virsmas no tik nevēlamajiem mitruma gredzeniem. Tas pats attiecas uz ziedu vāžu novietošanas uz kumodēm, plauktiem vai citām koka apdares virsmām.

5. SARGĀJIET MĒBELES NO TIEŠIEM SAULES STARIEM.

Ņemot vērā, ka koks ir naturāls materiāls, ilgtermiņā turot koka apdares mēbeles tiešos saules staros, var rasties tā saucamie “iesauļojumi”, kas var vietām pamainīt apdares nokrāsu.

6. NENOVIETOJIET KAFIJAS AUTOMĀTUS UN TĒJKANNAS ZEM VIRTUVES AUGŠĒJIEM SKAPĪŠIEM.

Tvaiki no kafijas automātiem un tējkannām var sabojāt koka skapīšu apdari. Tā vietā novietojiet tvaikus ģenerējošas sadzīves tehnikas ierīces uz virtuves saliņām vai citās atklātās vietās.

7. KARSTO ĒDIENU SERVĒŠANAS TRAUKIEM IZMANTOJIET PALIKTŅUS.

Ēdienreižu laikā pasargājiet koka apdares virsmas no karstiem servēšanas traukiem ar dabīgas šķiedras galdautu vai mīkstajiem galda klājuma paliktņiem. Karstu servēšanas trauku novietošana uz dabīgā koka virsmām var atstāt kokā apdegumus un pleķus.

KOKS UN RELATĪVAIS MITRUMS TELPĀ

Ņemot vērā, ka koks ir naturāls materiāls, tas ir jūtīgs pret pastiprināti sausiem vai mitriem apstākļiem. Gan izteikti augsts, gan kritiski zems mitruma koeficients telpā var ietekmēt mēbeļu ilgmūžību. Tādēļ mēs neiesakām koka apdares mēbeles novietot, piemēram, vannas istabā vai saskarsmē ar karstiem radiatoriem.

AR VIENKĀRŠIEM UN NELIELIEM KOPŠANAS IERADUMIEM JŪSU SPĒSIET PIEŠĶIRT SAVĀM KOKA MĒBELĒM ILGMŪŽĪBU UN IZVAIRĪTIES NO TO REMONTA.

Mums visiem mājās ir tā viena koka mēbele, kas šķiet īpašāka vai nozīmīgāka par pārējām. Varbūt tas ir naktsskapītis, kas ir palicis mantojumā no vectēva, vai jaunais pusdienu galds, kas ir pietiekami liels, lai pie tā sēdētu visa jūsu ģimenei. Lai arī kas šīs būtu par priekšmetu, jūs noteikti vēlēsieties to saglabāt skaistu pēc iespējas ilgāku laiku. Regulāri kopjot un rūpējoties, jūsu koka mēbeles kalpos gadiem ilgi un tiks pasargātas no ikdienas nolietošanās pazīmēm.

Man vienmēr ir paticis pēc vairākiem gadiem paskatīties bildes no savām mājām un salīdzināt, kā laika gaitā ir mainījusies vide apkārt. Visas koka mēbeles, kas ir manā interjerā, ir mainījušās piesātinātas elegances virzienā. Koks ir dzīvs, tas nekad vairs nebūs tāds pats, kā dienā, kad tiek atvests mājās. Un tieši tādēļ es mīlu dabīga koka mēbeles.

Lai ilgtermiņā aizsargātu savas iemīļotākās koka mēbeles, ievērojiet šos vienkāršos, bet noderīgos tīrīšanas un kopšanas padomus.

1. TRAIPU VAI NETĪRUMU NOŅEMŠANAI, IZMANTOJIET MAIGU ZIEPJŪDENI.

Mēbeļu tīrīšanai parasti ir nepieciešama tikai mitra lupatiņa un maigas trauku ziepes. Pēc tīrīšanas, virsmas pārslaukiet vēlreiz ar tīru, mitru drānu, kas nesatur ziepes. Pēc mitrās uzkopšanas, nosusiniet visu ar sausu drānu, neatstājot mitrumu uz mēbelēm. Izvairieties no visiem tīrīšanas līdzekļiem, kas satur amonjaku, jo tas var sabojāt dabīga koka mēbeles.

2. NOPULĒ MĒBELES PĒC TĪRĪŠANAS.

Pulēšana var palīdzēs atgūt spīdumu un aizsargās koka mēbeļu virsmas. Pulēšanai var izmantot jebkuru sadzīves preču veikalā nopērkamo mēbeļu pulieri, tomēr pārliecinieties, ka izmantojat līdzekli, kas nesatur lielu daudzumu alkohola. Spodrināšanas līdzekļi, kas satur spirtu, var sabojāt koka apdari un ilgtermiņa lietošanas rezultātā atstāt baltus pleķus.

3. REGULĀRI NOTĪRIET MĒBELES NO IKDIENAS PUTEKĻIEM.

Mēbeļu putekļu tīrīšanai izmantojiet mīkstu, sausu, neplūksnainu drānu vai putekļu tīrīšanas slotiņu. Regulāra putekļu tīrīšana palīdzēs aizsargāt apdari no nevēlamas smilšu un citu netīrumu uzkrāšanās.

4. GLĀZĒM, KRŪZĒM UN VĀZĒM IZMANTOJIET PALIKTŅUS.

Vienmēr izmantojiet paliktņus ar filca vai korķa pamatni, lai pasargātu virsmas no tik nevēlamajiem mitruma gredzeniem. Nekad neatstājiet izlijušu ūdeni vai cita tipa šķidrumu uz koka virsmām, bet uzreiz to saslaukiet.

5. AIZSARGĀJIET MĒBELES NO MĀJDZĪVNIEKIEM.

Mūsu pūkainie draugi var nejauši saskrāpēt un sabojāt mēbeles. Lai novērstu mājdzīvnieku bojājumus, aizsargājiet koka virsmas ar dabīgās šķiedras galdautu, savukārt krēsliem varat izmantot īpaši šim mērķim veidotus pārvalkus.

6. SARGĀJIET MĒBELES NO TIEŠIEM SAULES STARIEM.

Tiešos saules staros var izžūt mēbeļu aizsargkārtas slānis, veidojot tajā plaisas, kā arī nevienmērīgi izbalināt dabīgo koka toni.

7. NENOVIETOJIET KAFIJAS AUTOMĀTUS UN TĒJKANNAS ZEM VIRTUVES AUGŠĒJIEM SKAPĪŠIEM.

Tvaiki no kafijas automātiem un tējkannām var sabojāt koka skapīšu apdari. Tā vietā novietojiet tvaikus ģenerējošas sadzīves tehnikas ierīces uz virtuves saliņām vai citās atklātās vietās.

8. KARSTO ĒDIENU SERVĒŠANAS TRAUKIEM IZMANTOJIET PALIKTŅUS.

Aizsargājiet mēbeles no karstiem servēšanas traukiem ar dabīgas šķiedras galdautu vai mīkstajiem galda klājuma paliktņiem. Karstu servēšanas trauku novietošana pa tiešo uz dabīga koka galda var atstāt kokā apdegumus un pleķus.