KĀ IZVĒLĒTIES
MATRACI BĒRNAM

Māris Saulītis: projektu vadītājs

Māris vienmēr pārliecinoši prot izprast ikviena klienta vēlmi un nepieciešamību. Ja klientam ir grūti izvēlēties, vai viņš vēlas gulēt labi, vai skaisti, Māris atbild: “Kāpēc izvēlēties, ja var iegūt abus!”

Miega eksperti norāda, ka pusaudžiem ikdienā ir nepieciešams 9 līdz 10 stundu kvalitatīva miega, jo tieši nakts laikā notiek visaktīvākā augšana un ķermeņa pārmaiņas.

Dalies ar ierakstu:
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin

DIEMŽĒL LIELĀKĀ DAĻA JAUNIEŠI VIDĒJI GUĻ PAR DIVĀM STUNDĀM MAZĀK NEKĀ VIŅIEM BŪTU NEPIECIEŠAMS, KAS VAR IETEKMĒT ĶERMEŅA UN SMADZEŅU ATTĪSTĪBU, KĀ ARĪ KONCENTRĒŠANĀS SPĒJAS DIENAS LAIKĀ.

Pusaudžu gados ķermenī notiek lielas un straujas pārmaiņas, kā rezultātā nākas saskarties ar tā saucamajām “augšanas sāpēm”, tomēr fiziskās izmaiņas nav vienīgās, ar ko pusaudžiem nākas saskarties. Izrādās, ka tieši šajā periodā mainās arī viņu diennakts ritms. Diennakts ritms ir fizioloģiskais pulkstenis, kas regulē mūsu fizisko un uzvedības kārtību 24 stundu periodā. Tas diktē, kad mēs esam izsalkuši, norāda, kad mēs esam noguruši un ir atbildīgs par laiku, kad mostamies. Pubertātes laikā notiek diennakts ritma izmaiņas, kas var radīt miegainumu dienas laikā vai noteiktos dienas periodos, un šis ir viens no aspektiem, kādēļ pubertātes laikā ir ļoti svarīgi gūt augstāko iespējamo miega kvalitāti.

TRĪS SVARĪGĀKIE PIETURPUNKTI, IZVĒLOTIES MATRACI PUSAUDZIM

Ja esat nonākuši pie lēmuma, ka jūsu jaunietim ir laiks jaunam matracim, mēs noteikti iesakām iesaistīt viņu izvēles procesā. Tas dos viņam iespēju izteikt savas vēlmes un norādīt uz miega paradumiem, ar kuriem viņš, iespējams, mēdz saskarties nakts laikā. Ļoti svarīgs ir tieši stingrības izvēles process, jo tāpat kā pieaugušajiem, arī jauniešiem ir savas individuālās sajūtas un komforta īpatnības, līdz ar to tikai viņš pats spēs izvēlēties sev ērtāko matraci.

1. MATRAČA UN GULTAS IZMĒRS

Svarīgi ir atcerēties, ka kvalitatīva matrača iegāde ir paredzēta ilgākam laika periodam, tādēļ ir nepieciešams aizdomāties, vai plānotā izmēra gultā jaunietis spēs gulēt arī pēc pieciem, septiņiem vai desmit gadiem. Protams, svarīgi ir ņemt vērā arī istabas izmēru, lai telpu būtu iespējams turpināt funkcionāli izmantot arī citiem mērķiem. Noteikti pirms jaunās gultas un matrača iegādes ir svarīgi atzīmēt plānotos izmērus telpā, jo plašajā mēbeļu salonā visi gultu izmēri liekas vizuāli mazāki, nekā tie izskatīsies ievietoti nelielā istabā. Kā lielisks risinājums nelielākām telpām (un viens no populārākajiem jauniešiem) ir matracis uz kājām, jo tā izmēri būs nelielāki, tā izskats ir moderni minimālistisks, kā arī pamata izmaksas sastāda tikai matracis, jo gultas iegāde atkrīt.

2. ĶERMEŅA ATBALSTS

Pirmkārt, ir jāizprot, ko apzīmē termins “atbalsts” matraču pasaulē. Kvalitatīvs ergonomiskais matracis nodrošinās atslogošanu ķermeņa spiediena punktos (pleci un gurni), kā arī noturēs cilvēka mugurkaulu taisnā pozīcijā. Visas matrača ergonomiskās īpašības nodrošina un pilda kabat-atsperu bloks, savukārt papildinošie materiāli veido matraci stingrāku vai mīkstāku, atkarībā no gulētāja svara un iecienītākajām gulēšanas pozām. Tādēļ arī, izvēloties un izmēģinot matraci, jaunietim ir svarīgi to izmēģināt tieši tādā pozīcijā, kādā viņš pavada lielāko daļu nakts.

UZ SĀNA

Gulēšana uz sāna ir viena no visizplatītākajām miega pozīcijām. Ir jāņem vērā, ka šī pozīcija rada vislielāko spiedienu uz pleciem un gurniem, kas var izraisīt diskomfortu, stīvumu un pat sāpes, ja izvēlētais matracis jaunietim ir par stingru. Pusaudžiem, kuri lielāko nakts daļu pavada guļot uz sāna, piemērotāks varētu būt mīksts vai vidēji mīksts matracis, kas ļauj gulētāja ķermenim nedaudz vairāk iegrimt, tādējādi atslogojot spiediena punktus.

UZ MUGURAS

Gulēšana uz muguras dabiski izlīdzina mugurkaulu, tieši tāpēc miega speciālisti visbiežāk iesaka gulēt uz muguras, jo tā ir mugurkaulam visdraudzīgākā poza, kā arī netiek nospiesti iekšējie orgāni. Ja jaunietis visērtāk jūtas guļot uz muguras, piemērotāks būs vidēji stingrs vai pat stingrs matracis, tomēr, izmēģinot matraču stingrības, ir svarīgi sekot līdzi mugurkaula novietojumam, lai muguras lejasdaļā neveidotos šķirba starp muguru un matraci, kas ir svarīgs indikators tam, ka matracis ir par stingru.

UZ VĒDERA

Gulēšana uz vēdera ir poza, no kuras iesaka mēģināt atbrīvoties jebkurš fizioterapeits, jo tādā veidā tiek radīta liela slodze un stress muguras lejasdaļā, kas var izraisīt gan muguras, gan sprandas sāpes. Ja pusaudzim tomēr ir grūtāk nokontrolēt savas gulēšanas pozīcijas nakts laikā, vai tomēr viņš ērti jūtas tikai guļot uz vēdera, būtu nepieciešams apsvērt stingrāka matrača iegādi, kas neļaus gurniem iegrimt un mugurkaulam deformēties.

2. SPILVENA NOZĪME

Arī jaunietim izvēlētais spilvena veids un biezums var jūtami uzlabot vai pasliktināt viņa miega kvalitāti. Spilvenam nakts laikā būtu jānotur galva un kakla skriemeļi neitrālā pozīcijā, lai novērstu plecu un spranda sāpes. Arī spilvens ir jāizvēlas atbilstoši izplatītākajām gulēšanas pozām:

– uz muguras: vidēji stingrs, vidēja biezuma spilvens;

– uz sāna: stingrs, augstāka pacēluma spilvens;

– uz vēdera: ļoti plāns spilvens (ir iespējama arī gulēšana bez spilvena).

Visieteicamākais būtu izmēģināt spilvenu uz konkrētā stingruma matrača, kādu ir plānots iegādāties. Tikai tad būs iespējams noteikt, vai attiecīgā matrača un spilvena kombinācija jaunietim ir atbilstoša un komfortabla.

Man vienmēr ir paticis bildēs salīdzināt, kā gadu laikā ir mainījusies vide manās mājās. Kā vienu no novērojumiem varu minēt, ka koka apdares mēbeles, kas ir manā interjerā, ir mainījušās piesātinātas elegances virzienā. Koks ir dzīvs, tas nekad vairs nebūs tāds pats, kā dienā, kad tiek atvests mājās. Un tieši tādēļ es mīlu dabīgas koka apdares mēbeles.

AR VIENKĀRŠIEM UN NELIELIEM KOPŠANAS IERADUMIEM JŪSU SPĒSIET PIEŠĶIRT SAVĀM KOKA MĒBELĒM ILGMŪŽĪBU UN IZVAIRĪTIES NO TO REMONTA.

Mums visiem mājās ir tā viena koka mēbele, kas šķiet īpašāka vai nozīmīgāka par pārējām. Varbūt tas ir naktsskapītis, kas ir palicis mantojumā no vectēva, vai jaunais pusdienu galds, kas ir pietiekami liels, lai pie tā sēdētu visa jūsu ģimenei. Lai arī kas šīs būtu par priekšmetu, jūs noteikti vēlēsieties to saglabāt skaistu pēc iespējas ilgāku laiku. Regulāri kopjot un rūpējoties, jūsu koka mēbeles kalpos gadiem ilgi un tiks pasargātas no ikdienas nolietošanās pazīmēm.

Man vienmēr ir paticis pēc vairākiem gadiem paskatīties bildes no savām mājām un salīdzināt, kā laika gaitā ir mainījusies vide apkārt. Visas koka mēbeles, kas ir manā interjerā, ir mainījušās piesātinātas elegances virzienā. Koks ir dzīvs, tas nekad vairs nebūs tāds pats, kā dienā, kad tiek atvests mājās. Un tieši tādēļ es mīlu dabīga koka mēbeles.

Lai ilgtermiņā aizsargātu savas iemīļotākās koka mēbeles, ievērojiet šos vienkāršos, bet noderīgos tīrīšanas un kopšanas padomus.

1. TRAIPU VAI NETĪRUMU NOŅEMŠANAI, IZMANTOJIET MAIGU ZIEPJŪDENI.

Mēbeļu tīrīšanai parasti ir nepieciešama tikai mitra lupatiņa un maigas trauku ziepes. Pēc tīrīšanas, virsmas pārslaukiet vēlreiz ar tīru, mitru drānu, kas nesatur ziepes. Pēc mitrās uzkopšanas, nosusiniet visu ar sausu drānu, neatstājot mitrumu uz mēbelēm. Izvairieties no visiem tīrīšanas līdzekļiem, kas satur amonjaku, jo tas var sabojāt dabīga koka mēbeles.

2. NOPULĒ MĒBELES PĒC TĪRĪŠANAS.

Pulēšana var palīdzēs atgūt spīdumu un aizsargās koka mēbeļu virsmas. Pulēšanai var izmantot jebkuru sadzīves preču veikalā nopērkamo mēbeļu pulieri, tomēr pārliecinieties, ka izmantojat līdzekli, kas nesatur lielu daudzumu alkohola. Spodrināšanas līdzekļi, kas satur spirtu, var sabojāt koka apdari un ilgtermiņa lietošanas rezultātā atstāt baltus pleķus.

3. REGULĀRI NOTĪRIET MĒBELES NO IKDIENAS PUTEKĻIEM.

Mēbeļu putekļu tīrīšanai izmantojiet mīkstu, sausu, neplūksnainu drānu vai putekļu tīrīšanas slotiņu. Regulāra putekļu tīrīšana palīdzēs aizsargāt apdari no nevēlamas smilšu un citu netīrumu uzkrāšanās.

4. GLĀZĒM, KRŪZĒM UN VĀZĒM IZMANTOJIET PALIKTŅUS.

Vienmēr izmantojiet paliktņus ar filca vai korķa pamatni, lai pasargātu virsmas no tik nevēlamajiem mitruma gredzeniem. Nekad neatstājiet izlijušu ūdeni vai cita tipa šķidrumu uz koka virsmām, bet uzreiz to saslaukiet.

5. AIZSARGĀJIET MĒBELES NO MĀJDZĪVNIEKIEM.

Mūsu pūkainie draugi var nejauši saskrāpēt un sabojāt mēbeles. Lai novērstu mājdzīvnieku bojājumus, aizsargājiet koka virsmas ar dabīgās šķiedras galdautu, savukārt krēsliem varat izmantot īpaši šim mērķim veidotus pārvalkus.

6. SARGĀJIET MĒBELES NO TIEŠIEM SAULES STARIEM.

Tiešos saules staros var izžūt mēbeļu aizsargkārtas slānis, veidojot tajā plaisas, kā arī nevienmērīgi izbalināt dabīgo koka toni.

7. NENOVIETOJIET KAFIJAS AUTOMĀTUS UN TĒJKANNAS ZEM VIRTUVES AUGŠĒJIEM SKAPĪŠIEM.

Tvaiki no kafijas automātiem un tējkannām var sabojāt koka skapīšu apdari. Tā vietā novietojiet tvaikus ģenerējošas sadzīves tehnikas ierīces uz virtuves saliņām vai citās atklātās vietās.

8. KARSTO ĒDIENU SERVĒŠANAS TRAUKIEM IZMANTOJIET PALIKTŅUS.

Aizsargājiet mēbeles no karstiem servēšanas traukiem ar dabīgas šķiedras galdautu vai mīkstajiem galda klājuma paliktņiem. Karstu servēšanas trauku novietošana pa tiešo uz dabīga koka galda var atstāt kokā apdegumus un pleķus.